Dejte se k nám

Vyzkoušej orientační běh –  na závodech je skvělá atmosféra

Tak odpověděl Lukáš Bauer,  světová špička běžeckého lyžování, novináři na otázku, který doplňkový sport by doporučil Kateřině Neumannové.

Orientační běh Vám doporučujeme i my

Co je orientační běh?

Orientační běh je moderní sportovní odvětví vytrvalostního charakteru, při němž je nutno se správně a rychle orientovat v neznámém terénu. Při závodě se hledají kontrolní stanoviště (kontroly) ve stanoveném pořadí a v nejkratším možném čase. Cestu mezi kontrolami si každý volí podle vlastní úvahy za pomoci mapy, buzoly a stručného popisu kontrol. O úspěchu v závodě rozhoduje tedy správná orientace a rychlý běh.

Asi největší krása orientačního běhu tkví v jeho provázanosti s přírodou. Sportoviště může být každý les i městský park. Při samotném závodě se pohybujete ve zdravém prostředí na čistém vzduchu. Běh po měkké lesní půdě neničí vaše klouby tak jako běh po asfaltu.

V lese bez diváků vás nic nenutí jít až na hranici svých sil. Sami si volíte tempo a není důležité, zda závod pojmete jako procházku či boj s časem. A ani v případě, že přijdete z lesa s košíkem plným hub se na vás nikdo nebude zlobit.

Závodů v orientačním běhu se může účastnit úplně každý. Je na nich vypisováno mnoho různých kategorií s tratěmi rozdílných délek a obtížnosti, odstupňovaných podle věku, pohlaví a náročnosti. Utkávají se tak spolu věkově a výkonnostně stejní závodníci a závodnice.

Kategorie jsou vypsány pro děti od 10-ti roků až po 80-ti leté veterány, a tak si každý najde své soupeře a odpovídající trať. Na závody tedy může jezdit opravdu celá rodina. Pro mnohé se OB stává skutečným „životním stylem“ s celoživotním provozováním tohoto sportu.

Závodíme  o víkendech od jara do podzimu, v době letních prázdnin pak můžete absolvovat i vícedenní závody s možností kempování, vycházek po okolí a příjemně strávené dovolené. Pro děti jsou v létě připraveny tábory s náplní orientačního běhu i jiných táborových aktivit.

K účasti na závodech nepotřebujete žádné nákladné vybavení. To hlavní – buzolu – lze pro začátek zapůjčit. Z obuvi je nejvhodnější ta, která nebude podkluzovat v lesním terénu. Jako oblečení lze použít například lehké kalhoty a tričko.

Koho hledáme?

Jako začátečníky hledáme především děti ve věku 8-12 let, ale není to podmínkou. Můžete vzít s sebou klidně i své rodiče.

Kde se můžete hlásit?

Můžete zavolat na mobilní telefony 605 299 453 (Miroslav Hlava) nebo 723 545 800 (Eva Smičková), poslat e-mail na adresu kon@kobkon.cz. Jsme připraveni zodpovědět veškeré Vaše dotazy.

Kde nás najdete?

Tréninky žákovského družstva se konají každou středu od 16.00 hodin. V zimním období v tělocvičně konické školy a od jara do podzimu v okolních lesích. Centrum tréninků je zveřejňováno na našich stránkách.

Více o orientačním běhu najdete tady. Tady najdete krátký úvod, co to je orientační běh.